آزمایش اسپرم

در عصر امروز به اندازه 10 تا 15 درصد زوج ها به دلیل اختلالات ناباروری آزمایشاتی را انجام می دهند . اولین آزمایشی که بعد از معاینه بیضه ها در مردان انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد.

  • زمان آزمایش اسپرم

مهم ترین مسئله درباره انجام  آزمایش اسپرم زمان آن می باشد و توصیه می شود به مدت دو تا سه روز قبل از آزمایش اسپرم  نباید اسپرم تحت هیچ شرایطی مثل خواب یا در رابطه جنسی از مرد خارج شده باشد  .

آزمایش  نباید زودتر از سه روز صورت بگیرد در غیر اینصورت باعث مشکلاتی در نتایج آزمایش اسپرم مثل کم شدن حجم اسپرم و افت نمونه آزمایش خواهد شد  و همینطور آزمایش اسپرم نباید در بیشتر از سه روز پس از رابطه جنسی  انجام شود که این کار موجب افت در حرکت اسپرم و نتایج غلط خواهد شد .

آزمایش اسپرم

آزمایش اسپرم

  • آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود

مسئله مهمی که بعد از زمان آزمایش اسپرم مهم می باشد روش آن  هم نیز مهم می باشد. دو روش برای انجام دادن آزمایش اسپرم وجود دارد:

روش استمنا : در این روش فرد خود را تحریک می کند که به مرحله ارگاسم برسد و این امر باعث خروج اسپرم می باشد که رایج ترین روش آزمایش اسپرم می باشد .

روش دوم : برخی از افراد انزال توسط خودشان برایشان بسیار مشکل می باشد و تنها راه برای آن ها استفاده از کاندوم و رابطه جنسی و خروج اسپرم می باشد که لازم به ذکر است که از کاندوم های معمولی تحت هیچ شرایطی استفاده نشود چون کاندوم های معمولی به دلیلی تاثیرات ضد اسپرمی که دارند باعث تخریب اسپرم و آزمایش نادرست می شود .  بدین منظور کاندوم های منحصر به فردی برای این آزمایش در مراکز ناباروری موجود است و توصیه می شود فقط از این کاندوم ها استفاده شود .

  • چه زمانی باید اسپرم را تحویل داد

نکته مهمی که باید خیلی به آن توجه کرد زمان تحویل آزمایش اسپرم به آزمایشگاه می باشد . باید  نمونه اسپرم کمتر از 30 دقیقه به آزمایشگاه تحویل داده شود . توضیه می شود از حتما از کاندوم های مخصوص استفاده شود و از برقراری رابطه جنسی بدون کاندوم جدا خودداری شود . چون PH واژن خانم ها باعث کم شدن اسپرم می شود و از طرفی باعث عفونت اسپرم به باکتری های واژن می شود .

دلایل تاثیر گذار بر اسپرم

  • استعمال دخانیات باعث کم شدن حرکت و میزان و تعداد اسپرم می شود .
  • اگر طوری باشد که بیضه ها گرم شوند و از جکوزی زیاد استفاده شود و همچنین دوش آب گرم – قرار گرفتن لپ تاب روی پاها – و نشستن در دراز مدت باعث کم شدن کیفیت اسپرم می شود .
  • رایج ترین دلیلی که اسپرم ها را از هر نظری مثل تعداد – شکل – حرکت تخریب می کند بیماری واریکوسل می باشدو حتما باید این بیماری در اسرع وقت درمان شود .
  • مصرف داروهای مکمل های بدنسازی که ورزشکاران استفاده می کنند .

آزمایشگاه در اصفهان

آزمایش تیروئید در اصفهان

 

دسته‌ها: مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − شش =